Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Sadece ev veya ofis değil bahçelerinde iyi bir dekorasyona ihtiyacı vardır.

Dekorasyon kelime anlamı itibari ile bir yeri güzelleştirmek, süslemek anlamına gelir. Ancak sadece görünüş olarak hoş görünmesi yeterli değildir. Bir yeri dekore ederken hem güzel olmasına hem de kullanışlı ve işe yarar olmasına dikkat edilmelidir. Dekorasyon gelinlere benzetilebilir. Kadınlar için nasıl gelinlik çok önemli ise yani dış görünüşü ile rengi ile göze hoş görünmesi isteniyorsa aynı zamanda rahatlık da önemlidir. Dekorasyon da aynı buna benzer. Yine de dekorasyon yaparken kesin kurallar koymak mümkün değildir. Çünkü her insanın farklı bir tarzı ve beğendikleri vardır. Dekorasyonun da çeşitleri vardır. Yaşadığımız her yeri dekore edebiliriz. Örneğin; ofis dekorasyonu çalışanlar için rahatlığı düşünülerek yapılmalıdır. Ya da ev dekorasyonu için en önemli şey içinde yaşayan hane halkının beğenmesi ve benimsemesidir.

Bahçe Dekorasyonu: Bu dekorasyon için öncelikle bir bahçe olması şarttır. Ancak bu demek değildir ki çok büyük bir bahçeniz olmalı. Bahçenin küçüklüğü ve büyüklüğü önemli değildir. Sadece dekore ederken bunu göz önünde bulundurmalıyız. Öncelikle kendimize sormamız gereken soru ne için bahçe dekorasyonu yapıyoruz.

Doğadan bir parça mı oluşturmak istiyorsunuz, sadece çiçekler mi yetiştirmek istiyorsunuz, yoksa içinde çayınızı ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz huzurlu bir ortam mı istiyorsunuz. Ya da içinde hayvan da beslemek ister misiniz, yapay akarsuda istekleriniz arasında mı, en basiti ise gıda ve besin amaçlı mutfağınız için meyve-sebze mi yetiştirmek istiyorsunuz. Çünkü her isteğimiz için aynı tip bahçe dekorasyonu uygun olmayabilir. Ya da sadece belirli birkaç tanesini aynı dekorasyon tipi içinde gerçekleştirebiliriz.

Bahçe Dekorasyonu İçin Öneriler.

İlk olarak bahçe denince akla yeşil renk gelir. Ve bahçemizi doğadan bir parça gibi yemyeşil yapmak isteriz. Tabii ististani istekler olabilir. Kişilerin kendi zevkleridir. Ancak çoğunluktan yola çıkarak yeşil iyidir. Bu yüzden gövdesi de yeşil olan bitkiler yetiştirebiliriz. Çok yeşil oldu derseniz ise farklı renklerde çiçek açanları tercih edebilirsiniz. Yeşil demek ise güneş ışığı ihtiyacı demek bu yüzden bol ısı ve ışık veren aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda doğallık için yapay ve hazır taşlar değil de direk doğadan kayaları bahçenize yerleştirebilirsiniz.

Dümdüz bir yol yapmak yerine tıpkı doğadaki gibi inişli çıkışlı ve kavşaklı yollar oluşturabilirsiniz. Ve sulama da hortum ve fıskiye yerine doğal görünen bir akarsu ya da küçük çaplı bir göl oluşturabilirsiniz. İçinde kuşlar besleyebilirsiniz. Oturma grubu olarak ise ahşap tercih etmeniz bahçenizde daha doğal görünmesini sağlayacaktır. Özellikle tik(teak) ağacından yapılan mobilyalar hem güçlü hem de suya dayanıklıdır.