2019’da Evinizde Bunlar Bol Bol Olsun!

Bu yıl evinizde bolluk ve bereket olsun! Renk, denge, tasarruf, doğallık ve mutlaka kişisel dokunuşlar da olsun.

>>ENERJİ

Evinizin enerjisi sizin enerjinizi de etkiler. Bu sebeple bu yıl enerjileri yükseltelim. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu, renkleri kullanmaktır. Hayatımızı anlamlı kılan renkler, dekorasyonda da ruh halimizi yansıtır. Sarı, motivasyon; mavi, dinginlik; pembe, mutluluk verir. Renklerin yanı sıra desenlerle de enerjinizi yükseltebilirsiniz. Çiçek desenleri, neşe; doğadan desenler, huzur; geometrik desenlerse dinamizm katar.

Renk ve desenler daha ziyade modern tarzda dekorasyonlarda tercih edilir. Ancak evinizin her yerinde kullanmak zorunda olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Tek bir renkli mobilya ya da objeyle de evinize renk ve enerji katabilirsiniz.

 

>>DOĞALLIK

Doğadan esinlenen desenler, malzemeler ve tonlar, ev dekorasyonuna çok yakışıyor. Modern tarzda döşediğiniz evinize doğal dokunuşlar ekleyerek bambaşka bir tarz yaratabilirsiniz. Evinize doğallığı taşımanın en kolay yolu, doğal malzemeler kullanmak. Malzemenin yanı sıra desen ve dokuyla da doğallık vurgusu yapabilirsiniz. Ahşap heykeller, ham formlu dekoratif objeler, ağaç desenli duvar kağıtları… Ayrıca yün örtü ve kilimler, keten kumaşlar da doğallığı tamamlayacaktır.

Doğal malzemeler kullanmak size göre değilse doğayı desenlerle vurgulamanız da mümkün. Ağaç, yaprak, kuş desenli duvar kağıtları ya da yemek takımları, sizi sıkmadan doğal dokunuşlar ekler.

>>DENGE

Dekorasyon demek aslında denge demektir. Renk, form ve mobilyaların dengesi… Geniş duvarlarınızda denge sağlamak için TV ünitesi ve duvar sistemlerini kullanabilirsiniz. Açık ve kapalı raflar, dolaplar ve aynalarda duvarlarınızda denge yaratın.

Modern tarzda köşe koltuğunuzu büyük bir sehpa ve berjerle kullanarak mekanınızda boşluk hissi yaratabilirsiniz. Bu durumda renk ve desen dengesini doğru kurgulamalısınız.

 

>>TASARRUF

Bu yıl evinizde, her anlamda tasarrufun yılı olsun. Öncelikle, artık evlerin küçülmeye başladığını düşünürsek alandan tasarruf önemli. Salondan yatak odasına kadar kolay taşınan, pratik kullanımlı ve akıllı ürünleri tercih edin. Mobilyalarınızın işlevsel olmasına da özen gösterin. Koltuklarınızı yataklı, sehpalarınızı çekmeceli tercih edin.

Mutfak ve banyoda da tasarruf önemli. Hem doğaya hem insana saygılı ürünleri tercih edin. Kullandığınız ürünleri, az su tüketen klozet ve bataryalar ve LED ampullerle değiştirin.

>>YUMUŞAKLIK

Yumuşak ve içinizi ısıtan dokuları, desenleri ve formları kullanın. Pencerenin kenarında, içine gömülebileceğiniz yumuşak hatlı bir berjer, yuvarlak bir puf ya da şık bir tabure… Seçiminiz hangisi olursa olsun, sıcak ve samimi etkisi sizi hemen sarmalayacaktır.

Ayrıca evinizin bir köşesinde mutlaka yumuşacık polar veya yün bir battaniyeyi hazır bulundurun. Renkleri de yumuşak tonlardan seçmeyi tercih edebilirsiniz.

>>KİŞİSEL DOKUNUŞLAR

Tüm bunları uygularken evinizin sizi yansıtmasını da ihmal etmeyin. Kendinizi o mekana ait hissetmezseniz huzurlu olmanız da mümkün değil. Üstelik kişisellik demek, yaratıcılığı kullanmak demektir.

• Evinizde her zaman sevdiğiniz çiçeklerden bir demet olsun.

• Vazo yerine tül ve kurdelelerle süslediğiniz bir kavanozu kullanın.

• Eski ve paslanmış kovaları atmak yerine canlı renklerde boyayıp balkonunuzda saksı olarak kullanın.

• Aynalarınızın üzerini istediğiniz desenlerde sticker’larla süsleyin.

• Bütün bir duvarı, sevdiğiniz fotoğrafların olduğu, rengarenk çerçevelerle kaplayın.