Kendi Tarzınıza İmza Atın!

Eklektik bir dekorasyonla kalıplaşmış dekorasyon fikirlerinin dışına çıkıp kendi tarzınızı evinize yansıtmaya ne dersiniz?

Amerikalı Yazar Gore Vidal’in de dediği gibi, “Stil kim olduğunuzu, ne söylemek istediğinizi bilmek ve geri kalanı umursamamaktır.” Eklektik dekorasyonla siz de farklı dekorasyon stillerinin en sevdiğiniz taraflarını alıp tarz sahibi bir yaşam alanına imza atabilirsiniz. Parçaları birbirine uydurmaktan çok karıştırarak taze ve yenilikçi bir görünüm yaratmak, işin püf noktası.

Kendi yaptığınız objeler, seyahat anılarınız, yıllar içinde özenle seçtiğiniz farklı tarzdaki mobilyalarınız ve büyüklerinizden kalan aile yadigarlarını, korkmadan ve çekinmeden bir araya getirebilirsiniz. Sizi en iyi yansıtan, yaşanmışlık hissi veren mekanlar için eklektik dekorasyon ilham kaynağınız olabilir.

Seçelim, bakalım!

Kelime olarak “seçmeci” anlamına gelen eklektik, mimaride çeşitli dönem ve akımları içinde taşıyan akımdır. Siz de bunu ev dekorasyonunuza uygulayabilirsiniz. Önemli olan, yaratıcılığınızı ve yenilikçiliğinizi kullanmanız ve bütünlüğü korumanız. Dekorasyonun bütünlük içinde olması ve seçtiğiniz parçaların birbirini tamamlaması için renk, doku ve desenlerle bir uyum yakalayın.

Farklı renkler kullanabilirsiniz ancak özellikle fonda ve büyük mobilyalarda doğal ve nötr renkleri kullanın. Beyaz, krem, gri, siyah, kahverengi… Sonrasında, bu renklerle kontrast yaratmanız çok daha kolay olacaktır.

Eklektik püf noktaları

• Modern bir mekânda antika kullanın.

• Farklı dönem ve stilleri bir araya getirin.

• Gezilerinizden topladığınız dekoratif objeleri mutlaka sergileyin.

• Farklı dokular, kumaşlar ve renklerle sıcak ve enerjisi yüksek bir ortam yaratın.

• Eklektik dekorasyonun minimalizmden, sadelikten ve tek düzelikten uzak bir stil olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

• Yatak örtüsü, yastıklar, koltuk şalları ve duvarlarda farklı desen ve dokular kullanarak eklektik bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

• Evinizin her odasında farklı bir tarz yakalayın ancak renk tonlarını benzer kullanarak evinizin genelinde bir bütünlük ve ahenk yakalayın.

• Seyahatlerinizden kalan fotoğrafları irili-ufaklı bastırarak kolaj şeklinde duvarlarınıza asın.

• Holdeki antika dolabın üzerine bir kara tahta asarak kontrast yaratın.

• Sadece sevdiğiniz, bir ömür boyu kullanmaktan zevk alacağınıza inandığınız mobilya ve dekorasyon objelerini satın alın. Birbirilerinden farklı da olsalar bir uyum yakalayacaklarına emin olabilirsiniz. Çünkü bu sizin stiliniz…