DEKORASYONDA NEOKLASİK AKIM

Son yüzyılın en çok tercih edilen dekorasyon akımı Neoklasik Mobilya ve Neoklasik Dekorasyonun inceliklerini birlikte inceleyelim.

Polo Mobilya- Bently Koltuk Takımı

Ev dekorasyonlarınızda hem modernlik hem de klasikliği bir arada yaşamak isteyenler için neoklasik mobilya akımı en çok tercih edilen akımların başında geliyor. Neoklasiği kurgulayarak mobilya ve dekorasyona uyarlamak da oldukça zevkli bir iş. 

18. yüzyılın ortalarında resim sanat ile birlikte ortaya çıkan ve 19. yüzyıl başlarında terk edilen neoklasisizm akımı, son dönemlerde dekorasyonda daha çok karşımıza çıkmaya başladı. Bu tarzın en önemli temsilcisi olan neoklasik koltuk takımları,  21. yüzyılda ve görüşüne göre gelecek yüzyıllarda da en çok tercih edilen modellerin başında gelecek.

Asortie Mobilya- Andrea Koltuk Takımı

Neoklasik Dekorasyon Tam Olarak Nedir?

Yunan bir kelime olan “neo” yani “yeni” anlamına geliyor. Neoklasik akım ise yeni ve eskinin harmanlamısıyla ortaya çıkan bir akım bakıldığı zaman. Klasik mobilyanın ve modern mobilyanın, dekorasyonda aynı anda kullanılarak farklı bir görünüş yaratmasıyla ortaya çıkmış. Özellikle geçmişin izlerini detaylarda kullanmayı ve taşımayı sevenler aynı zamanda da yenilikten vazgeçemeyen insanlar için neoklasik dekorasyon ilk tercih oluyor. 

Girgin Mobilya- Versaje Koltuk Takımı

Neoklasik Dekorasyon Tarzı Mobilyada Nasıl?

Neoklasik dekorasyonda; geometrik şekiller, detay süslemeleri ve oyma desenleri sıklıkla kullanılıyor. Lüks ve gösterişli mobilyalar bu tarz ve dekorasyonun en çok kullanılan süsleri. Aynı zamanda da gümüş, varak ve gold tonları sıklıkla kullanılıyor. Evinizde neoklasik akımının etkisini görmek istiyorsanız ilk olarak koltuk takımlarınızda değişiklik yapmanız gerekiyor. Lacivert, bej, gümüş renklerinin bir arada kullanıldığı işlevsel ama bir o kadar da lüks koltuk takımlarını seçerek başlayabilirsiniz. 

Celal Duman- Cornelya Yatak Odası

Estetik dokunuşlara sahip koltuk takımlarından sonra sıra geldi ev dekorasyon ürünlerine ve aksesuarlara. Aydınlatmada seçeceğiniz, gösterişli avizeler ev dekorasyonunu tamamlayacaktır. Ahşap orta sehpa ile ev dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Özellikle lüks mobilya sevenlerin ve aynı zamanda da zarifliği sevenlerin, mekanla bir araya gelerek farklı bir tarz yaratmasına sebebiyet veren neoklasik dekorasyon akımına estetik dokulara sahip kumaş ve ahşap yüzeyler destek vermektedir. Rustik akımın etkisindeki yer alan yemek masası ve dekorasyon örnekleriyle modern aksesuarlar bir ara kullanıldığı zaman neoklasik mobilyalar ile güzel bir uyum yakalayacaktır.