ÇOCUK ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

Birçok farklı çocuk odası modelleri arasından çocuk odası dekorasyonu yapmak ve en güzel sonucu çıkarmak için blog yazımızı okuyabilirsiniz. Çocuk odası takımları ve çocuk odası modelleri Masko'da.

Artık dönemin değişmesi ile birlikte çok eskilerden var olan düşüncelerin çoğu bu doğrultuda değişmeye başladı. Belki de bu değişen düşüncelerin en başında anne ve babaların çocuklarını büyütmeleri oldu. Artık daha çocuk ve hayal gücü odaklı çocuk büyüten ebeveynler, çocuklarının gelişim ve değişim döneminde ihtiyacı olan şeyleri çok daha iyi biliyor ve bunları yerine getirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. 

Örnek olarak “çocuk odaları”. Yapılan araştırmalar sonucu ortaya koyuyor ki bir çocuğun ilerideki hayatını etkileyen ve onu daha farklı bir insan haline getiren en önemli şeylerden biri aile ve ev ortamı. Bu nedenle de anne ve babalar artık çocuklarının odalarını dekore ederken daha farklı ve bir hikayesi olan çocuk odası modellerini tercih ediyor. 

Çocuğunuza Fikrini Sorun…

Çocuğunuzun odasını dekore etmeye karar verdiyseniz ilk önce yapmanız gereken şey dekorasyon fikirleri almak  için çocuğunuza danışmak olmalı. Çünkü özellikle bu dönemdeki çocukların istekleri ve zevkleri bizimkilerden çok farklı olabiliyor. Ayrıca belirtmek gerekiyor ki kız çocuğu odası ve erkek çocuğu odası yapmak da birbirinden çok farklı bilgiler gerektirebiliyor.

Hem bu sayede çocuğunuzun ilgi alanını keşfederek ona çok daha faydalı olabilir hem de yaşaması gereken ortamı kendisi tasarladığı için büyük bir özgüven aşılaması yapabilirsiniz. Çocuk odası modelleri piyasada oldukça fazla çeşidi ile bulunuyor. Önemli olan çocuk odası halısı, çocuk odası avizesi, çocuk yatağı gibi hem işlevsel hem de dekoratif objeleri bir araya getirerek istediği gibi bir alan yaratmak.

Duvarlar En Önemli Dekoratif Objelerdir...

Tüm alanı düzenledikten sonra bir şeylerin eksik olduğunu düşünebilirsiniz. O da eminiz ki duvarlardır. Çocuklarınızın odalarında daha hayal gücünü daha farklı bir ambiyans yaratacak şeyler yapmak istiyorsanız; duvar kağıdı veya duvar süsleri kullanabilirsiniz. Örneğin geliştirici olması açısından duvara bir dünya haritası koyabilir veya ahşap süslerden ya da metal süslerden yararlanabilirsiniz. 

Ek tavsiye..

Duvarlardaki heyecanı artırmak için duvara bir kara tahta koyabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz çok daha eğlenceli vakit geçirecek aynı zamanda da yeteneklerini daha kolay keşfedebilecektir. 

Renklerin Gücüne İnanın…

Kız çocuk odaları için “pembe”, erkek çocuk odaları için “mavi” devri çoktan kapandı. Artık dönem renklerin dönemi. Psikolojik olarak renklerin insan üzerindeki etkisi kanıtlanmış durumda. Bu nedenle de çocuklarınızın odalarını dekore ederken renklerden yararlanmayı sakın unutmayın. Dilerseniz dönemin modası olan soft ve pastel renkleri kullanarak daha dingin bir oda hazırlayabilir, isterseniz de kontrast renklerden yararlanabilirsiniz. 

Yaratıcılığa Teşvik Edin

Bu alanları çalışma alanı veya oyun alanı olarak da düşünebilirsiniz. Çocuklarınız sıkıldığında veya vakit geçirmek istediklerinde kendilerini kapatmak ve yalnız kalmak isterler. Bu olay o yaşta yaşanabilecek en doğal şeylerden biridir. Ancak bu boş vakti veya çalışma vaktiniz çok daha verimli ve faydalı geçirebilmeleri için çocukların odasını dekore ederken, onlara bu alanı sunmamız gerekiyor. Örneğin çocuk çalışma masasının olduğu yere çok daha ergonomik ve rahat edebileceği mobilyalar seçebilir ve o bölümde bulunan duvarlara onları motive edecek sloganlar yapıştırabilirsiniz. 

Ya da odanın içerisinde bulunan boş bir alan çocuk odası için puflardan koyarak arkadaşları ile rahat bir sohbet geçirebileceği sevimli ve güzel bir alan yaratabilirsiniz. 

 

 

Unutmayın ki, çocuk odası gibi alanlar çocuklarımız ve gençlerimiz için hem bir yaşam alanı hem de bir sığınak. O nedenle de bu alanları hazırlarken oldukça titiz ve dikkatli olmalıyız. Anne ve babaya düşen şey, bu alanı hazırlarken kendi bütçelerine uygun olan ve çocuklarının beğeneceği, çocuk odası mobilyalarını ve çocuk odası modellerini seçmek. 

Piyasada bulunan birçok farklı çocuk odası modeli arasında seçim yapamıyor ve en kalitelisini bulmak istiyorsanız, Masko Mobilya Kenti’ne gelebilirsiniz. Masko’da bulunan çocuk odası satan firmalarda, dilediğiniz model çocuk odasını size özel olarak tasarlatarak ürettirebilir ve modeller hakkında iç mimarlarımız ile daha yakından inceleme gerçekleştirebilirsiniz.