EVDE AHŞAP MOBİLYA BOYAMA NASIL YAPILIR?

Evde yapacağınız ahşap mobilya boyama uygulamasının incelikleri için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Ahşap mobilyalar özellikle de ahşap yemek odası takımları, ahpa tv üniteleri ve ahşap sandalye gibi ürünler çok eski zamanlardan beri  her evde bulunan ve modası asla geçmeyen ev dekorasyon ürünleri. Güzel bir renklendirme ve model ile modern mobilya tarzını yansıtabileceğiniz aynı zamanda da retro mobilya ve klasik mobilyaya da oldukça uygun olan ahşap mobilya modelleri, eskise bile güzel bir ahşap boyama ile ilk günkünden çok daha güzel bir hale gelip kullanışlı bir hal alabiliyor.

Bizler de bu evde kaldığımız dönemde mobilyalarını değiştirme veya daha başka bir mobilya tarzına sokmak isteyenler için “evde ahşap mobilya nasıl boyanır” sorusunun cevabını derlediğimiz bir yazı yazmak istedik. Şimdi gelin hep birlikte ahşap mobilyalarımızı birlikte boyayalım!

Mobilyaları Boyamak İçin İlk Adım: Hazırlık

Bu aşamada yapmanız gereken ilk şey hangi ahşap mobilyanızı boyamak istediğinize ve hangi renk yapmak istediğinizi karar vermek olmalı. Tüm iç dünyanızı ve tarzınızı yansıtacağınız bu boyama işleminde hangi renkleri kullanacağınıza ve ne tip bir boya ile boyama yapacağınıza karar verdikten sonra, ahşap mobilyanızı temiz bir hale getirmeniz önemli.

Ahşap koltuklar, ahşap masalar, ahşap mutfak masaları, ahşap sehpalar özellikle bu boyama ve şekillendirme işleminde sıklıkla kullanılıyor.

İkinci Adım Olarak: Zımparalama

Ahşap mobilyanızı zımparalama işlemi oldukça önemli. Boyama işleminden önce yapacağınız ahşap zımparalama işleminiz ile zemini boyamaya uygun bir hale getirmeniz hem boyanızın daha güzel durmasına hem de daha temiz bir alanda çalışmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle retro ahşap mobilyalarda, zımparalama işlemi tüm kusurları kapatacaktır.

Zımparalama işlemi çok sert uygulanmamalıdır. Serbest ve rahat hareketler ile uygulayacağınız bu işlemde zemin çok fazla aşınmamalı ve tozutmamalıdır. Ve son olarak da belirtmek isteriz ki bazı boyalar zımpara olmadan da zemini tutucu özellikle taşımaktadır. Bu tip bir boya seçerseniz bu işlemi atlayabilirsiniz.

Astar Mobilyanın Temelini Oluşturuyor

Zımpara işleminden sonra atılan astar boyalar boyanın çok daha kaliteli durmasını ve sağlam bir zemine yayılmasını sağlar. Bu nedenle de zımparadan sonra yapacağınız astar boya kuruduktan sonra çok hafif ve sakin darbeler ile tekrardan zemini zımparalamakta fayda var. Bu şekilde pürülerden kurtulabilirsiniz.

Astar işlemi büyük bir fırça veya rulo fırça ile yapılmalıdır. Detaylar ise ince bir fırça ile yapılması gerekmektedir.

Sıra Boyama İşleminde

Ve işte en zevkli kısıma geldik. Bunca işlemden sonra dilediğimiz sonucu almak için boyama işlemine geçebiliriz. Bu işlem sırasında oldukça sabırlı olmamız gerekiyor. Yapacağınız boyamaya ve desenlere uygun olarak seçeceğiniz fırçalar da değişmeli bu sayede hem işiniz kolaylaşacak hem de daha güzel bir sonuç alacaksınız.

Bu işlemde genellikle ilk kat pek istenilen sonucu vermiyor. Bu nedenle de yapmış olduğunuz ilk kattan sonra ahşap mobilyanın kurumasını bekleyerek kuruduktan sonra diğer katı geçmelisiniz. 

Ve işte istediğiniz sonuçlar ortada. 

Son Olarak Vernik Uygulaması

Vernik uygulaması da en az diğer uygulamalar kadar önemli. Ve hatta çok daha önemli diyebiliriz. Bu uygulama sayesinde yapmış olduğunuz işlem çok daha uzun yıllar kullanılabilir ve zarar gelmeden muhafaza edilebilir. 

Dilerseniz piyasada bulabileceğiniz parlak cila dilerseniz de mat bir cila alarak istediğiniz gibi vernekleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdiden ellerinize sağlık, ahşap mobilyalarınız çok güzel gözüküyor!